Dřevo je ekologické palivo, které stále využívá na vytápění spousta lidí. U domu můžete spatřit dřevník plný polen nebo polena vyskládána do tvaru ježka.


Skládání palivového dříví má svá pravidla

Na topení musíte mít proschlá polena, které mají méně než 20% obsahu vlhkosti. Skladujte naštípaná polena, která vám vyschnou mnohem rychleji. Dřevo musíte řádně skladovat a dřevníky jsou proto naprosto ideálním řešením. Pokud dřevo nanosíte do sklepa, opět vám tam navlhne.

 

Skládejte do dřevníku

Výška dřevníku by měla být alespoň dva metry, hloubka se doporučuje 60 cm. Můžete tak pohodlně skladovat kratší polena ve dvou řadách nebo dlouhá polena v jedné řadě. Délku dřevníku volte podle toho, kolik potřebujete dřeva na topení na sezonu uskladnit. Měkké dřevo je lepší skladovat jeden až dva roky. Dřevník by měl mít rošt nebo podlahu, aby nevlhlo dřevo od země.


Kam ustavit přístřešek na dřevo

Přístřešek na dřevo by neměl být uzavřený z čelní nebo zadní strany. Aby palivo vyschlo dokonale, musí kolem něj neustále proudit vzduch. Štípaná polínka neskládejte těsně vedle sebe, aby vzduch proudil i okolo nich. Dřevo s kůrou otáčejte tak, aby směrovala dolů, díky tomu nebude bránit vysychání polen.


Přístřešek umístěte tak, aby na něj směřovaly sluneční paprsky, vyhýbejte se vlhkým a tmavým zákoutím. Také by měl stát blízko domu, ušetříte si tak práci s nošením dříví domů.


Dřevo vysušíte v sušárně

Pokud potřebujete dřevo usušit, můžete si pořídit také sušárnu dřeva. Dříví, které v ní uskladníte, usuší zhruba o dva týdny rychleji, než když jej necháte uschnout volně na zemi a pod širým nebem. Výhodou je snadná montáž a možnost ji kdykoliv přemístit.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.